Zastanawialiście się już: jak wiele przekonań gromadzimy przez całe swoje życie?

Mogą to być  przekonania, które dostaliśmy od kogoś „w prezencie”: w domu, w szkole,  od rówieśników. Mogą to być również takie, które sami stworzyliśmy, na podstawie osobistych doświadczeń. Przekonania są dla nas ważne. Na tyle, że jesteśmy skłonni o nie walczyć. Stanowią dla nas ważny punkt odniesienia do oceny otaczającego nas świata. W uproszczeniu – przekonania to właśnie sposób postrzegania siebie i innych.

Już w XVII w. angielski filozof John Locke twierdził, że siła naszych przekonań nie dowodzi ich słuszności.

Jeśli nie mamy świadomości, które z naszych schematów myślenia nam służą a które wręcz przeciwnie – utrudniają funkcjonowanie, możemy mieć np. problem w kontaktach z innymi ludźmi. Szczególnie wtedy, kiedy nawiązujemy relacje z kimś o odmiennych od naszych przekonaniach. Jak temu zaradzić? Na pewno nie zmienimy innych. Ale możemy wprowadzić zmiany w naszym postrzeganiu rzeczywistości!  Negatywne i niewspierające nas przekonania – możemy zastąpić nowymi. Można spróbować samemu lub skorzystać z pomocy specjalistów. Budowanie nowego, wzmacniającego nas sposobu myślenia wymaga czasu, pracy  i cierpliwości. Jeśli w niektórych obszarach swojego życia napotykacie na powtarzające  się  trudności –  zachęcam do przyjrzenia się, jakie myśli Wam przy tym towarzyszą. Jaki dialog wewnętrzny prowadzicie w swojej głowie?

Oto krótkie  ćwiczenie: kilka pytań, które warto sobie zadać, rozpoczynając pracę z przekonaniami.

  • Czy to, co myślisz o danej sytuacji – to fakt, czy Twoja opinia?
  • Czy ten sposób myślenia Cię wspiera?
  • Czy dzięki swoim przekonaniom – łatwiej nawiązujesz relacje z ludźmi i osiągasz swoje cele?
  • Jakie masz korzyści z dotychczasowego sposobu myślenia?
  • Czy dzięki takiemu myśleniu – czujesz się dokładnie tak, jak chcesz?

Wypisz swoje przekonania, które Cię nie wspierają i spróbuj znaleźć w ich miejsce przeciwne – ale już całkiem pozytywne dla Ciebie!

Zastanów się: jak możesz utrwalać nowy sposób myślenia? Szczególnie w sytuacjach, w których napotykasz na trudność i czujesz niepozytywne emocje?

Twój mózg na pewno Cię w tym procesie wesprze. Daj jemu tylko szansę na stworzenie nowych ścieżek neuronowych. Tych, które odpowiadają za wzmacniające Cię wzorce myślowe.

Powodzenia!